صفحه نخست / کردستان / احضار شورا و روحانی روستای “بیوران” سردشت به اداره اطلاعات به سبب نامگذاری مسجد روستا به اسم آشتی

احضار شورا و روحانی روستای “بیوران” سردشت به اداره اطلاعات به سبب نامگذاری مسجد روستا به اسم آشتی

 

احضار شورا و روحانی روستای "بیوران" سردشت به اداره اطلاعات به سبب نامگذاری مسجد روستا به اسم آشتی
امسجد آشتی در  روستای بیوران

درج نام “آشتی” بر روی مسجد روستای بیوران سفلی از توابع شهرستان سردشت، بر روی مسجد روستا و انتخاب این نام، احضار پی در پی روحانی و شوراهای روستای بیوران سفلی را در پی داشته است. اداره اطلاعات سردشت اعلام کرده است که درج نام “آشتی” در تضاد با جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، انتخاب و درج نام “آشتی” برای مسجد روستای بیوران سفلی از توابع شهرستان سردشت، احضار روحانی روستا و شورای این روستا را در پی داشته است.

منبعی مطلع در این باره گفت: “مامورین وزارت اطلاعات در شهرستان سردشت، تهدید کرده اند که در صورت عدم حذف و تغییر نام “آشتی” از این مسجد، به عنوان اقدامی علیه امنیت ملی ثبت و این اشخاص مورد بازجوئی و تعقیب قرار خواهند گرفت.” پس از این اقدام، نیروهای وزارت اطلاعات به روستای بیوران سفلی رفته و تابلوی مسجد را از جا کنده و دور انداخته اند. مامورین وزارت اطلاعات به اهالی هشدار داده اند که تنها نام قابل قبول “محمد رسول الله” می باشد اما مردم روستا نیز در واکنش به این اقدام وزارت اطلاعات و هتک حرمت به اهالی روستا و عقیده و انتخابشان، تابلوی وزارت اطلاعات را پائین کشیده اند.

وزارت اطلاعات ضمن تهدید روحانی و شورای روستای مذکور، خواستار لغو و حذف نام “آشتی” از این مسجد شده و آنرا اقدامی علیه امنیت ملی برشمرده اند. بر طبق این گزارش، شورای این روستا بنام “خالد حسن زاده” و همچنین روحانی این روستا بنام “عبدالسلام محمودیان” و نیز “حاج اسماعیل” یکی از شخصیت های مورد احترام این روستا، در پی نامگذاری مسجد روستایشان به نام “آشتی” به اداره اطلاعات شهرستان سردشت احضار و مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفته اند.

این مسجد از طریق همیاری و با هزینه های خود اهالی روستا بنا شده است و همچگونه کمک و هزینه دولتی دریافته ننموده است. در میانه این کشمکش، مسجد این روستا تاکنون بدون نام باقی مانده است.

 

 

 

مطالب بیشتر

آکو کریمی

حضور برای دومین سال متمادی والیبالیست کرد مهابادی در لیگ اروپا

آکو کریمی، والیبالیست مهابادی برای دومین سال متمادی در لیگ اروپا توپ خواهد زد. به …

ابوبکر رستمی

اعتصاب غذای یک دانشجوی پزشکی زندانی اهل سنت کُرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان

یک زندانی اهل سنت  کُرد در اعتراض به صدور حکم اعدام و نگهداری وی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *