صفحه نخست / ایران / تعطیلی مدرسه علوم دینی امام نووی بوکان – ناچیت – به دلیل فشارهای اداره اطلاعات

تعطیلی مدرسه علوم دینی امام نووی بوکان – ناچیت – به دلیل فشارهای اداره اطلاعات

 

تعطیلی مدرسه علوم دینی امام نووی بوکان – ناچیت - به دلیل فشارهای اداره اطلاعات
تعطیلی مدرسه علوم دینی امام نووی بوکان – ناچیت 

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان مدرسه ی امام نووی ناچیت بعد از 16 سال فعالیت به دلیل فشار و مزاحمت اداره ی اطلاعات برای مدیریت اساتید و طلاب این مدرسه به مدت نامعلوم تعطیل شد.

دارالعلوم امام نووی که در سال 1380 توسط جمعی از خیرین و علمای اهل سنت کرد تاسیس شد پس از سال ها فعالیت و پرورش طلاب میانه رو، به دلیل فشارهای زیاد اداره ی اطلاعات بر افراد مرتبط با این مدرسه، به مدت نامعلوم تعطیل شد.

ماموستا محمد خضرنژاد مدیر دارالعلوم امام نووی ضمن اعلام این خبر در نماز جمعه دیرز 5 مهر ماه و انتشار بیانیه ای در همین رابطه گفتند: در یکی دو سال گذشته  چندین مدرسه و حجره ی علوم دینی اهل سنت در استان آذربایجان غربی تحت فشار و تهدید قرار گرفته و مدیران و اساتیدشان با اتهامات و گزارشات ناروا و نادرست به حبس ، تبعید و انفصال از خدمت محکوم شده اند. از میان این بزرگان می توان به ماموستا عبدالعزیز رضایی، ماموستا رضا عبدی، ماموستا احمد حفیدی، ماموستا عبدالکریم آذرین، ماموستا محمد عمری ،ماموستا عبدالاحد احمدی اشاره کرد.

مدیریت دارالعلوم امام نووی افزود: اداره اطلاعات از حدود یک سال پیش با تحت فشار قرار دادن مدیر مدرسه سعی در تعطیل کردن مدرسه داشته، که البته در بسیاری از احضارها به صراحت به این موضوع اشاره کرده اند، در همین راستا هیات امنای دارالعلوم خواستار ملاقات با مسوولین شده اند که در بسیاری مواقع با پاسخ منفی روبرو گشته اند.

سرانجام بعد از حصول  یاس و ناامیدی برای اصلاح شرایط و همزمان با افزایش فشارها و تهدیدات و برای جلوگیری از رویارویی و مزاحمت بیشتر برای مدرسین و طلاب مدرسه ، تصمیم به تعطیلی مدرسه گرفتند. ماموستا خضرنژاد در بیانیه اش به برخی از مزاحمت های حکومت نیز اشاره کرده و توضیح دادند: برخی از فشارها و مزاحمت ها برای مدرسه عبارتند از : تهدید مکرر اداره اطلاعات برای تعطیل کردن یا تحویل دادن مدرسه به دفتر نمایندگی ، رد صلاحیت 4 نفر از پنج نفر مدرس دارالعلوم و فشار بر روی آنها برای ترک مدرسه و تدریس، فشار برای اخراج چند طلاب، بازداشت چند طلبه و تهدید چند نفر دیگر به بازداشت و صدور حکم حبس برای مدیر دارالعلوم و تهدید به انفصال از خدمت.

ماموستا خضرنژاد همچنین ضمن انتقاد از نحوه ی اجرای قانون اساسی و عدم رعایت حقوق شهروندی خواستار اجرایی شدن وعده های انتخاباتی حسن روحانی شدند.

 ایشان در پایان متذکر شدند که تصمیم برای تعطیلی مدرسه در قبال هیچ گونه تعهد، بخشش و یا سازش صورت نگرفته است.

گفتنی است پیشتر “ماموستا محمد خضرنژاد” در خرداد ماه 96 جاری با احضار به شعبه نهم دادگاه ویژه روحانیت تبریز حکم  ۱۵ ماه حبس تعزیری و ۴ سال تعلیقی را به اتهام دایر کردن مدرسه علوم دینی به وی ابلاغ کرده بودند.

مطالب بیشتر

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در محکومیت بازداشت مجدد محمود صالحی

بازداشت محمود صالحی را قویا محکوم میکنیم و مصرانه خواهان آزادی فوری همه فعالین در …

محمد نظری

“اجازه نمی‌دهند محمد نظری وکالت نامه جدید امضا کند”

 وکلا از ملاقات با محمد نظری، زندانی اعتصابی در زندان رجایی‌شهر کرج محروم هستند. به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *