صفحه نخست / ایران / درخواست صدها فعال سیاسی و مدنی از محمد نظری برای پایان دادن به اعتصاب غذا

درخواست صدها فعال سیاسی و مدنی از محمد نظری برای پایان دادن به اعتصاب غذا

محمد نظری
محمد نظری

صدها فعال سیاسی و کنشگر مدنی با امضای طوماری ضمن حمایت از مطالبات محمد نظری، زندانی اعتصابی که حدود ۹۰ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد از او خواستند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهد. سازمان عفو بین الملل در روزهای اخیر با صدور بیانیه ای محمد نظری را زندانی توصیف کرد که به خاطر فعالیت سیاسی به صورت غیرعادلانه ای از ۲۴ سال پیش در زندان به سر می برد.

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از هرانا، ۷۳۰ فعال سیاسی و کنشگر مدنی با امضای طوماری خطاب به مجمد نظری، زندانی سیاسی در اعتصاب غذا، ضمن حمایت از مطالبات قانونی او از وی خواستند به این اعتصاب پایان دهد.

 

متن کامل این عینا در ادامه می آید:

“بیش از صدسال است که مردم ایران در حسرت رعایت قانون، خون دل‌ها خورده‌اند و رنج‌ها به جان خریده‌اند اما متاسفانه، برخلاف رنج فراوان، گنج قانون‌گرایی به کف نیامده و این متاع گرانقدر پیش چشم حاکمان، بی‌مقدار می‌نماید. قوه‌قضاییه، چنان گوی قانون‌شکنی را ربوده که زندانیان عقیدتی و سیاسی، دیگر نه برای انتقاد به سیاست‌های نادرست خرد و کلان که برای رعایت بدیهی‌ترین قوانین مجبورند دست از جان شسته و روزهای متوالی در اعتصاب غذا به‌سر ببرند. اعتصابی که چنان که می‌دانیم، سلامتی زندانی را به‌قدری به تحلیل می‌برد که تا سالها رنج آن با او خواهد ماند.

یکی از شمار زندانیانی که اخیرا مجبور به اعتصاب غذا شده، محمد نظری است که اکنون روز ۸۶ام اعتصاب را تجربه می‌کند. آقای نظری ۲۴ سال است در زندان، بدون حتی یک ساعت مرخصی، حقوق انسانی‌اش پایمال شده است. آنقدر درک این میزان از ستمی که بر او رفته دشوار است که بسیاری ترجیح می‌دهند از کنار این عدد عبور کنند و به آن نیندیشند. محمد نظری اما استوار و سربلند، با ایمان به عقیده‌اش، دشواری روز به روز این ۲۴سال را به جان خریده و ایستاده است.

محمد نظری علیه قانون‌شکنی آشکار قوه‌قضاییه اعتصاب کرده تا قانونی که در همین قوه به تایید رسیده است در مورد او اجرا شود. او خواستار اعاده دادرسی بر مبنای قانون مجازات اسلامی جدید است که از سال ۱۳۹۲ به مرحله اجرا درآمده. در متن قانون جدید تصریح شده که این قانون برای محکومانی که احکام آنها قبلا صادر شده نیز قابل اجرا است و در صورت اجرای آن، حکم زندان ابد محمد نظری به ۱۵ سال زندان تبدیل خواهد شد. اما قوه‌قضاییه لجوجانه قانون را زیر پا می‌گذارد و زندانی را مجبور می‌کند تا برای رعایت آن، تا پای مرگ خویش بایستد.

در این میان، جامعه مدنی با سکوتی غم‌بار، طی این سالها، محمد نظری و نقض حقوق او را ندیده و برایش قدمی برنداشته است. فعالان مدنی و سیاسی، اکنون شرمسار از این بی‌عملی در قبال این رویه ظالمانه، تلاش می‌کنند صدای محمد نظری باشند و اجازه ندهند حقوق او بیش از این پایمال شود. در این مسیر، از یک سو به قوه‌قضاییه اعلام می‌کنیم که بنا بر قانون مصوب خود این قوه، محمد نظری را سریعا و بدون قیدوشرط آزاد کند و ازسوی دیگر به محمد می‌گوییم که صدایش را جهانیان شنیدند و از او درخواست می‌کنیم تا باقی مسیر را به حامیان حقوقش بسپارد و با شکستن اعتصاب غذای موفق خود به صورت مشروط، به سوی آزادی پیش رود. امیدواریم جامعه مدنی و شهروندان ایران، فعالانه در راستای احقاق حقوق آقای نظری عمل کرده و قوه‌قضاییه را وادار کنند دست از قانون‌شکنی بردارد.”

لازم به یادآوری است روز ۲۸ مهرماه سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خواستار اقدام فوری برای نجات جان محمد نظری، زندانی اعتصابی شد. این سازمان محمد نظری را زندانی توصیف کرد که به خاطر فعالیت سیاسی به صورت غیرعادلانه ای از ۲۴ سال پیش در زندان به سر می برد.

عفو بین الملل در این بیانیه گفته است “زندانی عقیدتی، محمد نظری که بیش از دو دهه است به طور غیرقانونی در زندان به سر می برد به شدت بیمار است و به درمان خارج از زندان نیاز دارد. او از ۳۰ ژوئیه (۸ مرداد ۹۶) با درخواست آزادی از زندان دست به اعتصاب غذا زده است. محمد نظری باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شود.”

به گفته این نهاد سلامت زندانی عقیدتی، محمد نظری ۴۶ ساله که نیمی از عمر خود را در زندان سپری کرده است به علت اعتصاب غذای طولانی مدت به طور جدی به وخامت گذاشته است.

سازمان عفو بین الملل می گوید محمد نظری از ۸ مرداد  در اعتراض به وضعیت حقوقی خود و حبس ناعادلانه ای که در یک روند قضایی عاری از عدالت به او صرفا به دلیل فعالیت های صلح آمیز در چارچوب اهداف سیاسی حزب دموکرات کردستان ایران تحمیل شده دست به اعتصاب غذا زده.

بیانیه مذکور می افزاید “آقای محمد نظری در مدت اعتصاب ۲۵ کیلوگرم از وزن خود را از دست داد، فشار خون او بارها افت کرده و از لحاظ فیزیکی بسیار ضعیف شده است به طوریکه حتی نمیتواند راه برود یا صحبت کند. او همچنین از بیماری قلبی رنج می برد بطوریکه پزشکان زندان از مدتها قبل تاکید کرده اند این زندانی نیاز به رسیدگی پزشکی در مراکز تخصصی خارج از زندان دارد با اینحال مسئولان این توصیه ها را عموما نادیده گرفته اند. روز ۲۷ مهرماه (۱۹ اکتبر) این زندانی به دلیل شرایط وخیم پزشکی به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد اما بعد از گذشت یک شب بدون دریافت درمان مناسب به زندان بازگردانده شد.

محمد نظری گفته است تا زمان مرگ به اعتصاب خود ادامه خواهد داد مگر اینکه مقامات به درخواست های مکرر او برای بررسی منصفانه پرونده ترتیب اثر بدهند.”

در توضیح سوابق و زمینه های محکومیت محمد نظری، عفو بین الملل آورده که محمد نظری در ۲۳ سالگی در اردیبهشت ماه ۱۳۷۳ توسط ماموران سپاه پاسداران در بوکان از توابع استان آذربایجان غربی دستگیر شد. او برای بیش از یک ماه در سلول انفرادی بازداشتگاه سپاه پاسداران و سپس وزارت اطلاعات نگهداری شد. آقای نظری می گوید در این دوره مورد شکنجه قرار گرفته است از جمله تهدیدات علیه خواهر او. او برای اعتراف به دخالت در ترور عناصر نزدیک به سپاه پاسداران تحت فشار بود در حالی که هیچ سندی علیه او وجود نداشت.

سازمان عفو بین الملل باور دارد این اتهامات ساختگی بوده و دلیل اصلی بازداشت محمدنظری فعالیت ها و باورهای سیاسی او بوده.

چند ماه پس از بازداشت، آقای نظری بدون داشتن وکیل در دادگاهی به مدت ۳۰ دقیقه محاکمه و نهایتا بر اساس اعترافات اجباری اخذ شده، به اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شد. در سال ۷۸ حکم اعدام نظری به حبس ابد تبدیل شد.

 

مطالب بیشتر

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در محکومیت بازداشت مجدد محمود صالحی

بازداشت محمود صالحی را قویا محکوم میکنیم و مصرانه خواهان آزادی فوری همه فعالین در …

محمد نظری

“اجازه نمی‌دهند محمد نظری وکالت نامه جدید امضا کند”

 وکلا از ملاقات با محمد نظری، زندانی اعتصابی در زندان رجایی‌شهر کرج محروم هستند. به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *