صفحه نخست / مقاله / سخنان نسرین عبدالله سخنگوی YPG در میدان النعیم رقا

سخنان نسرین عبدالله سخنگوی YPG در میدان النعیم رقا

نسرین عبدالله
نسرین عبدالله

“نظام مردسالار که ضمن تلاش همه جانبه برای تسلط بر زندگی‌ انسان‌ها با ایجاد نفاق و جنگ‌افروزی بر عمر خود افزوده است در مقاطع حساس و بحرانی همواره سعی کرد با ریختن خون، خود را نجات دهد. بیش از همه زنان هستند که بهای این سیاست جنگ‌طلبانه را پرداخت کردند.

تاریخ زنان که با وجود همه آلام و سختی‌ها مملو از مقاومت است در روز چهارم آپریل ۲۰۱۳ با تأسیس یگان‌های مدافع زنان وارد دورانی جدید شد. با این گام تاریخی بود که ی.پ.ژ مسئولیت ادامه مقاومت را بر عهده گرفت و این آغازی بر پایان رنج زنان بود. زنان دیگر با رهایی از سلطه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی حاکمیت مردانه، نیروی بزرگ خود برای چارەیابی مسائل را نشان دادند.

زنان به سرچشمه زیبایی‌های زندگی و احیاگران اخلاق بدل شدند. تأسیس یگان‌های زنان، پاسخی به تحولات سوریه بود که گروههای تروریستی مانند احرارالشام، النصره و داعش، خلق‌های آن و به ویژه زنان را در معرض تهدیدی بزرگ قرار دادند.

در نخستین پیکار ما با گروههای تروریستی، رفیق “وارشین” در پی مقاومتی بزرگ شهید شد. از آن روز نیروهای ما به امید زنان سوری بدل شدند و زن سوری برای سازمان‌یافتگی و شکل‌دهی به یک شخصیت انقلابی به تکاپو افتاد. اگر اکنون نسل جدیدی از زنان مبارز به وجود آمده است در نتیجه همین مقاومت بوده. زنان اکنون ضامن اصلی دفاع از انقلاب هستند.

یگان‌های ما از همان آغاز، پیشگامان مصمم و مقاوم مبارزه با تروریسم بودند تا آنجا که “آرین میرکان” به نماد پیروزی و از خودگذشتی بدل شد. شهدای ما، شوین، سوزدار، سلاوا، زوزان و دهها زن قهرمان دیگر این پیام را دادند که مشی آزادی زنان هرگز متوقف نخواهد شد.

عملیات آزادسازی رقا برای ما دارای اهمیت ویژەی ایدئولوژیک و استراتژیک بود. مبارزان ما شانه به شانه همرزمان نیروهای سوریه دمکراتیک و ی.پ.گ جنگیدند. یگان‌های مدافع زنان در عملیات رقا، زمینه‌ساز همبستگی زنان سوریه از همه تنوعات هویتی شدند. وجود زنان کرد، عرب و ملل دیگر در سنگرهای دفاع، زمینه ساز خواهری و برادری خلق‌ها شد. ما با این هدف بود که در سنگرهای نبرد دست به مقاومت زدیم.

ما در پایتخت و قلب داعش ضربات سختی به تروریسم زدیم و منزلت زنان ایزدی را بازگرداندیم. موفق شدیم دهها تن از پسران و دختران ایزدی اسیر را آزاد کنیم. در این مدت، زنان عرب به ی.پ.ژ ملحق شدند و دو گردان زنان در رقا شکل گرفت. یک گروه از مبارزان یگان‌های زنان شنگال نیز در پیکار انتقام از داعش حضور یافتند. در عملیات آزادسازی رقا، چهارصد و پنجاه هزار شهروند غیرنظامی نجات پیدا کردند و آنها را به مناطق امن منتقل کردیم. سی مبارز ما در این مقاومت تاریخی شهید شدند.

 

مطالب بیشتر

آکو کریمی

حضور برای دومین سال متمادی والیبالیست کرد مهابادی در لیگ اروپا

آکو کریمی، والیبالیست مهابادی برای دومین سال متمادی در لیگ اروپا توپ خواهد زد. به …

ابوبکر رستمی

اعتصاب غذای یک دانشجوی پزشکی زندانی اهل سنت کُرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان

یک زندانی اهل سنت  کُرد در اعتراض به صدور حکم اعدام و نگهداری وی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *