صفحه نخست / کردستان / قاسم سلیمانی خطاب به رهبران اتحادیه میهنی: یا عقب نشینی یا از دست دادن هم‌پیمانی استراتژی تهران

قاسم سلیمانی خطاب به رهبران اتحادیه میهنی: یا عقب نشینی یا از دست دادن هم‌پیمانی استراتژی تهران

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی

 

قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران نقش فعالی در اشغال کرکوک از سوی شبه‌نظامیان وابسته به تهران و دیگر نیروهای عراقی داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان که این حزب رابطه تنگاتنگی با ایران دارد گفته است که «قاسم سلیمانی طی این ماه و قبل از حمله نیروهای عراقی به کرکوک سه بار با مقام‌های اتحادیه میهنی دیدار کرده است».

سلیمانی از مقام‌های اتحادیه میهنی کردستان بویژه اعضای خانواده جلال طالبانی خواسته بود از کرکوک عقب نشینی کنند.

همچنین گفته است که سلیمانی در این دیدارها یک پیام روشن به اتحادیه میهنی داده است: «عقب‌نشینی یا خطر از دست دادن همپیمانی استراتژی تهران».

عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان تصریح کرده است که سلیمانی به رهبران حزب او گفته است که «حیدر العبادی نخست وزیر عراق تمام قدرت منطقه و حمایت غرب در پشت سر دارد و اگر به برگرداندن شما به کوهها تصمیم بگیرد هیچ چیزی جلوی او را نخواهد گرفت».

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه یک روز قبل از حمله شبه نظامیان و نیروهای عراقی به کرکوک گذرگاه‌های مرزی خود را با اقلیم کردستان بست.

روز 24 مهر ماه نیروهای عراقی متشکل از شبه نطامیان حشد الشعبی وابسته به ایران با همکاری برخی از فرماندهان پیشمرگه از اتحادیه میهنی کردستان وارد شهر کرکوک شدند.

کسرت رسول معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان دو روز پس از اشغال کرکوک از سوی نیروهای عراقی و آواره شدن بیش از 100 هزار شهروندان کرد در طوزخرماتو و کرکوک در بیانیه‌ای برخی از مقام‌های اتحادیه میهنی را به خیانت متهم کرد.

در این باره گفته است که آنچە بیش از همە زخمهای ما را آزار می‌دهد این است کە تعدادی از افراد گمراه کم عقل برخلاف اهداف اتحادیە میهنی و بدون مراجعه بە رهبری حزب، بە نفع خود از این رخداد سوء اسفتادە کردە و بە ستون پنجم غاصبان تبدیل شدند. آنان با این عمل پلید خود بە بخشی از صفحات سیاه تاریخ ملت ما تبدیل شدند”.

ملا بختیار از دیگر اعضای رهبری اتحادیه میهنی کردستان بخشی از افراد حزبش را بە دست داشتن در شکستن مقاومت پیشمرگان در خط مقدم دفاع از کردستان متهم کرده است.

سلیمانی نقش مهم و تاثیرگذاری در خیانت و عقب نشینی بعضی از فرماندهان نظامی پیشمرگه که تجهیزات پیشرفته نظامی در جبهه‌های مقدم در دست آنها بود داشت.

مسعود حیدر نماینده پارلمان عراق از جنبش تغییر اعلام کرده است که باول طالبانی پسر ارشد طالبانی با قاسم سلیمانی و هادی عامری فرمانده شبه‌نظامیان حشد الشعبی توافق کرده بود که نیروهای وفادار به جناح وی در اتحادیه میهنی از جبهه‌های جنگ عقب نشینی کنند.

مقام‌های اقلیم کردستان به آشکار دولت ایران را به دخالت و هماهنگ کننده اشغال کرکوک از سوی نیروهای عراقی و شبه نظامیان وابسته به تهران متهم می‌کنند.

یک مقام نزدیک به حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم گفته است که «کمکهای نظامی کشورش به عراق دیگر محرمانه نیست و شما می‌توانید عکس جنرال سلیمانی را در همه جا در عراق ببینید».

نیروهای عراقی بویژه شبه نظامیان وابسته به ایران با غارت و به آتش گشودن خانه و مغازه‌های مردم و همچنین ایجاد ترس، خشونت و تجاوز علیه مردم در کرکوک و طوزخرماتو باعث آواره شدن 150 هزار غیر نظامی شدند.

هیات مستقل حقوق بشر کردستان روز پنجشنبه 27 مهر ماه با ابراز نگرانی و انتقاد از اقدامات غیر انسانی شبه نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران اعلام کرده است که این شبه نظامیان در شهر طوزخرماتو مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

اما نیروهای به اصطلاح عراقی تحت فرماندهی سلمیانی در حمله  روز جمعه در منطقه پردی (آلتون کوبری) با مقاومت سرسختانه نیروهای پیشمرگه روبرو شدند.

در این درگیری بیش از 150 تن از شبه نظامین حشدالشعبی کشته و زخمی شدند.

نیروهای پیشمرگه همچنین دهها خودروی نظامی و هامر و یک تانک آبرازم را منهدم کردند.

همزمان با حمله شبه نظامیان وابسته به ایران، هزاران تن از شهروندان کردستان بویژه آوارگان کرکوک در مقابل کنسولگری آمریکا و نمایندگی سازمان ملل در اربیل تجمع کردند و خواستار توقف قتل و عام مردم کردستان از سوی شبه نظامیان حشد الشعبی شدند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان که خواستار توقف قتل و عام ملت کرد از سوی نیروهای عراقی و شبه نظامیان آن شده گفت است که دولت عراق از طریق شبه‌نظامیان و نیروهای نظامی با همکاری و راهنمایی خارجی اقدام به کشتار مردم کردستان کرده است.

 

مطالب بیشتر

آکو کریمی

حضور برای دومین سال متمادی والیبالیست کرد مهابادی در لیگ اروپا

آکو کریمی، والیبالیست مهابادی برای دومین سال متمادی در لیگ اروپا توپ خواهد زد. به …

ابوبکر رستمی

اعتصاب غذای یک دانشجوی پزشکی زندانی اهل سنت کُرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان

یک زندانی اهل سنت  کُرد در اعتراض به صدور حکم اعدام و نگهداری وی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *