صفحه نخست / ایران / ایران گذرگاه‌های مرزی خود را با اقلیم کردستان بست

ایران گذرگاه‌های مرزی خود را با اقلیم کردستان بست

پایانه-مرزی-پرویز-خان - Copy
پایانه مرزی رویزخان 

 

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از شبکه تلویزیونی کردستان 24، جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه 23 مهر ماه سه گذرگاه مرزی خود را با اقلیم کردستان بست.

خبرنگار این شبکه در گذرگاه مرزی حاجی عمران – تمرچین اعلام کرد مقام‌های جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه این گذرگاه مرزی را بستند.

آرام سایه‌خان مدیر رسانه‌ای گذرگاه مرزی پرویزخان به کردستان24 گفت دولت ایران از روز یکشنبه گذرگاه مرزی را را به طور موقت بست.

از سوی دیگر سامال عبدالرحمن مدیر کل گمرک دولت اقلیم کردستان گفته است که ایران سه گذرگاه رسمی مرزی خود را با اقلیم کردستان بسته است و تنها گذرگاه های غیر رسمی باز هستند.

وی به رسانه‌های کردستان گفته است که احتمال دارد بستن گذرگاه‌های مرزی از سوی ایران  به طور موقت و به مدت 48 ساعت باشد.

 بستن مرزها از سوی جمهوری اسلامی ایران در حالی است که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران بدون تایید یا تکذیب این خبر گفته است که تنها مرزهای هوایی بنا به خواست دولت عراق از مدتی پیش بسته هستند.

نازم دباغ نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران اظهار داشته است که مقام‌های دولت ایران وی را از بستن گذرگاه‌های مرزی بین ایران و کردستان مطلع کرده‌اند.

وی به رسانه‌های کردستان اعلام کرده است که مقام‌های ایرانی به وی گفته‌اند بستن مرزها در چارچوب توافق ایران، ترکیه و عراق بوده است.

همچنین گفته است که شهروندان دو کشور در گذرگاه‌های مرزی تنها اجازه بازگشت به کشورهای خودشان را دارند.

عبدالله آکره‌ای مدیر کل روابط دولت اقلیم کردستان با جمهوری اسلامی ایران نیر خبر بستن گذرگاه‌های مرزی از سوی ایران را تایید کرده و گفته است که احتمال دارد به طور موقت و  به مدت 48 ساعت باشد.

همچنین گفته است که دولت ایران چندین بار گذرگاه‌های مرزی را بسته است. اما پس از مدتی یک جانبه اقدام به باز کردن آنها کرده است.

در مورد بستن امروز گذرگاه‌های مرزی هم گفته است که تاکنون علت این اقدام ایران را نمی‌دانیم که سیاسی یان چیز دیگری است.

رسانه‌های کردستان از احتمال بستن مرزها از سوی سپاه پاسداران ایران خبر داده‌اند که همزمان است با احتمال حمله شبه نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران به مناطق با ثبات کرکوک.

اقلیم کردستان سه گذرگاه مرزی رسمی پرویزخان، باشماخ و حاجی عمران  و سه گذرگاه غیر رسمی کیلی، سیرانبن و تویله با جمهوری اسلامی ایران دارد.

 

مطالب بیشتر

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در محکومیت بازداشت مجدد محمود صالحی

بازداشت محمود صالحی را قویا محکوم میکنیم و مصرانه خواهان آزادی فوری همه فعالین در …

محمد نظری

“اجازه نمی‌دهند محمد نظری وکالت نامه جدید امضا کند”

 وکلا از ملاقات با محمد نظری، زندانی اعتصابی در زندان رجایی‌شهر کرج محروم هستند. به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *