صفحه نخست / ایران / اعدام ١٣٥ شهروند کرد طی سال گذشتە

اعدام ١٣٥ شهروند کرد طی سال گذشتە

اعدام ١٣٥ شهروند کرد طی سال گذشتە
اعدام ١٣٥ شهروند کرد طی سال گذشتە

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از سایت حقوق بشری هەنگاو بە مناسبت ١٠ کتبر روز جهانی مبارزە با مجازات اعدام، گزارشی آماری از اعدام شهروندان کرد طی سل گذشتە منتشر می کند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در این مرکز طی بازە زمانی ١٠ اکتبر ٢٠١٦ تا ١٠ اکتبر ٢٠١٧ جمعا حکم اعدام ١٣٥ شهروند کرد در زندان های ایران بە اجرا در آمدە است.

اجرای اعدام بر حسب استان ها

بر طبق این گزارش ٦٢ شهروند  کرد در استان ارومیە اعدام شدەاند کە معادل ٤٦٪ کل اعدامی ها می باشد، همچنین ٢٥ شهروند از استان لرستان معادل ١٨٪، ١٦ شهروند اهل استان کرمانشاه معادل ١٢٪، ١٢ شهروند اهل ستان سنندج معادل ١٢٪ ، ٨ شهروند اهل استان ایلام معادل ٦٪، ٧ شهروند کرد در استان های خراسان رضوی و خراسان شمالی معادل ٥٪ و یک شهروند کرد اهل استان قزوین معادل ١٪  بودەاند.

اعدام ١٣٥ شهروند کرد طی سال گذشتە

طی این مدت دو زندانی سیاسی و عقیدتی اعدام شدەاند و همچنین ٩٦ شهروند بە اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر، ٣١ شهروند بە اتهام قتل عمد، ٣ شهروند بە اتهام سرقت مسلحانە و ٣ شهروند نیز بە اتهام  تجاوز بە عنف از سوی دستگاه قضایی ایران بە اعدام و حکم اعدام آنها بە اجرا در آمدە است.

اعدام ١٣٥ شهروند کرد طی سال گذشتە

از این تعداد ٨ نفر در ملاء عام و ١٢٧ تن در زندان های ایران اعدام شدەاند و بیشترین حکم اعدام در زندان های ارومیە، خرم آباد، کرماشان و کرج بە اجرا در آمدە است.

همچنین ١٣٣ نفر از شهروندان اعدام شدە مرد و ٢ شهروند نیز زن و اهل شهرهای ارومیە و قوچان بودەاند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *