صفحه نخست / ایران / در ادامه فشارها به جنوب کردستان، حکومت ایران گمرک تمرچین در پیرانشهر را بست

در ادامه فشارها به جنوب کردستان، حکومت ایران گمرک تمرچین در پیرانشهر را بست

گمرک تمرچین
گمرک تمرچین

 

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان، در ادامه فشارها به جنوب کردستان، اداره مرکزی گمرک جمهوری اسلامی ایران دستور تعطیلی گمرک تمرچین در پیرانشهر را صادر کرده و این گمرک در حال حاضر از فعالیت باز ایستاده است.

حکومت ایران همچنین چند روز پیشتر مرزهای هوایی خود با کردستان جنوبی را بسته  و مانع از عبور هواپیماهای خارجی به سمت این منطقه شده است. مقامات جمهوری اسلامی ایران مدعی هستند این اقدام به درخواست دولت مرکزی عراق صورت گرفته است. علاوه بر ایران، دولت عراق و ترکیه هم آسمان خود را بر روی پروازها به سمت جنوب کردستان بسته اند و این منطقه در محاصره هوایی قرار دارد.

ایران همچنین صادرات و واردات فرآورده های نفتی به و از کردستان را نیز ممنوع کرده است. به نظر می رسد این مجموعه اقدامات دولت ایران علیه جنوب کردستان در واکنش به برگزاری همه پرسی استقلال در این منطقه است. ایران، عراق و ترکیه این همه پرسی را غیرقانونی می دانند.

گفتنی است پیرانشهر در شرق کردستان و در بخش جنوبی استان ارومیه  قرار دارد.

متن بخشنامه گمرکی که دستور به تعطیلی گمرک تمرچین پیرانشهر می دهد به شرح زیر است.

 

مدیرکل محترم حوزه ریاست کل گمرک جمهوری اسلامی ایران

موضوع: تعطیلی گمرک تمرچین پیرانشهر

با سلام

احتراما با عنایت به نامه شماره ۹۶/۶۷۷۹۸۱ مورخ ۹۶/۰۷/۰۴ اداره کل گمرک تمرچین پیرانشهر، تا اطلاع ثانوی کلیه رویه های ترانزیت، صادرات، ورود و خروج سواری و اتوبوس حامل مسافر در آن گمرک تعطیل می باشد. لذا مراتب جهت استحضار و صدور هر گونه دستور مقتضی به حضور ایفاد می گردد.

احمد برکاپیان زنجانی-ناظر گمرکات آذربایجان غربی و مدیرکل گمرک ارومیه

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *