صفحه نخست / ایران / درخواست صادق زیباکلام از آیت‌اللە سیستانی برای عدم مخالفت با استقلال کردستان

درخواست صادق زیباکلام از آیت‌اللە سیستانی برای عدم مخالفت با استقلال کردستان

درخواست صادق زیباکلام از آیت‌اللە سیستانی برای عدم مخالفت با استقلال کردستان
صادق زیباکلام

 

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان در پی مخالفت آیت‌الله علی سیستانی با استقلال کردستان که در پیامی از سوی نماینده او احمد صفی در نماز جمعه کربلا قرائت شد، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی داشگاههای تهران در جواب این مرجع شیعی عراقی در نامه ای گفته است تولد کردستانی مستقل در شمال عراق امری اجتناب ناپذیر است وهمچنین از وی تقاضا کرد کە موضی غیرخصمانە نسبت بە موضوح همەپرسی در اقلیم کردستان اتخاذ نماید.

متن نامە زیباکلام بە آیت‌اللە سیستانی:

 

بسمه‌تعالی

سرور مکرم حضرت آیت‌الله‌العظمی سید علی حسینی سیستانی

زعیم عالی‌مقام جهان تشییع

با سلام و عرض ادب، می‌خواستم از پیشگاهتان استدعا نمایم تا چنانچه مصلحت بدانند موضعی غیرخصمانه نسبت به موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان اتخاذ بفرمایند.

حضرت آیت‌الله سیستانی!

تولد کردستانی مستقل در شمال عراق امری اجتناب‌پذیر است. اگر امروز هم تحقق پیدا نکند سرانجام فردا اتفاق خواهد افتاد. امروز روز سرنوشت‌سازی برای فردای عراق است. آینده مناسبات کشور کردستان با همسایگانش در گرو رفتار امروز ماست. توهین به اکراد و مزدور، صهیونیست و خائن خطاب کردن رهبرانشان، در حقیقت پاشیدن تخم نفاق و دشمنی میان کردها و سایر ملیت‌ها در منطقه است. این استعمارگران نیستند که تخم کین و نفاق را میان مسلمانان پخش می‌کنند بلکه تنگ‌نظری‌ها و خود را قیم دیگران تصور نمودن است که آتش نفاق را برمی‌انگیزد.

استدعا دارم از شیعیان عراق و پیروانتان در ایران بخواهید تا با احترام گذاردن به خواسته اکراد، به ده‌ها سال مبارزات آزادی‌خواهانه آنان، به ۱۸۰هزار نفر قربانیان قتل‌عام‌های صدام حسین در جریان نسل‌کشیهای عملیات انفال در دهه ۱۳۶۰و قربانیان بمباران‌های شیمیایی در حلبچه، زمینه دوستی میان اعراب و کشور کردستان بتواند فراهم آید. به‌کارگیری زور، تهدید، تحریم، بستن مرزها و سایر فشارهای دیگر علیه کردها تنها نتیجه‌ای که به بار خواهد آورد محکم‌تر ساختن عزم و اراده کردها برای کسب استقلالشان است. قدرت دولت جناب حیدر عبادی نه از صدام بیشتر است و نه خشونتی که می‌تواند و یا حاضر است علیه اکراد بکار گیرد به‌پای صدام می‌رسد.

تجزیه‌طلب خواندن کردها همان‌قدر بی‌معناست که اصرار بر یکپارچگی کشوری به نام عراق. نه عراق، نه سوریه، نه اردن، نه فلسطین، نه لبنان و نه سایر سرزمین‌هایی که امروز در منطقه خاورمیانه «کشور» خوانده می‌شوند دارای پیشینه تاریخی نبوده‌اند. عراق تا قبل از تشکیل آن در حدود ۶۰سال پیش، به مدت ۵۰۰سال بخشی از امپراتوری عثمانی ‌بود. پیش‌تر به مدت ۷۰۰سال بخشی از قلمرو امپراتوری اسلامی ‌بود و قبل‌تر هم بخشی از امپراتوری روم. عراق بیش از آنکه محصول تاریخ باشد، حاصل قرارداد «سایکس-پیکو» بعد از پایان جنگ جهانی اول است. استدعا دارم کمک به تحقق خواسته تاریخی اکراد بنمایند.

با تقدیم شایسته‌ترین احترامات

صادق زیباکلام

ششم مهر ۱۳۹۶

گفتنی است پیشتر آقای زیبا کلام در صفحه شخصی خود در تویتر خطاب به اصلاح طلبان نوشته بود “سکوت اصلاح طلبان در قبال تعیین سرنوشت کُرد ها بیش از آنکه تعجب اور باشدتاسف اور است”. این تویت واکنش های مختلفی را در فضای مجازی به همراه داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *