صفحه نخست / ایران / درخواست ۷۷ وکیل دادگستری در ایران از سازمان ملل برای بە رسمیت شناختن استقلال کردستان جنوبی

درخواست ۷۷ وکیل دادگستری در ایران از سازمان ملل برای بە رسمیت شناختن استقلال کردستان جنوبی

درخواست 77 وکیل دادگستری در ایران از سازمان ملل برای بە رسمیت شناختن استقلال کردستان جنوبی

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان در پی برگزاری رفراندوم در کردستان جنوبی در تاریخ ۳ مهر ماه سال ۱۳۹۶ جمعی از وکلای دادگستری کرد با انتشار بیانه ای از سازمان ملل خواستند، که نتیجه برگزاری رفراندوم و حق کردها در تعین سرنوش خود را به رسمیت بشناسد.

متن این بیانیه به شرح زیر است.

 

به نام خداوند که حق تعیین سرنوشت را عطا فرموده است

زندگیِ آزادانه مطلوب و عادلانه بوده و نمود کمال وجودی انسان است و از جنبه‌ی ملی مستقل بودن ملت شرط لازم آزادی است به گونه‌ای که برای زیست انسانی و والا تصمیم گیرد و از سرکوب و تحقیر در امان ماند. هر خردمند منصفی این را تأیید می نماید.

کوردها در کشور تازه تأسیس عراق، که پس از فروپاشی عثمانی ایجاد شد، در تمام طول عمر چند نسل هرگز مزه‌ی برابری و احترام را نچشیدند و تلخی‌ها کشیدند. کلکسیون فجایع روی داده نسبت به این ملت مظلوم را در کمتر نقطه‌ای از جهان می‌توان یافت. حمله‌ی شیمیایی به حلبچه بزرگترین حملهٔ شیمیایی مستقیم به یک منطقهٔ شهرنشین در تاریخ است، بزرگترین کاروان آوارگان جهان، انفال، تاراج اموال و منابع زیرزمینی، اجرای سیاست سرزمین سوخته، اجبار بسیاری از افراد این ملت به خصومت با ملت خود، تعریب، انکار هویت و سلب امکان فعالیت‌های فرهنگی و معطوف به ارتقا و رشد، تجاوز به نوامیس بخشی از وقایعی است که ذهنیت دردناک، لیکن همچنان مقاوم و امیدوار، مردم اقلیم کوردستان را شکل می‌دهد. لیکن از آنجا که عشق به آزادی همچون آتشی بود که همواره شعله‌ورتر گردید و خون پاک هزاران شهید رُستن شکوفایی گل‌های آزادیخواهی را همچنان در دل و اندیشه‌ی این ملت ممکن ساخت و اینها کامل‌ترین دلیل برای حقانیت آزادیخواهی آنهاست که اکنون با نام رفراندوم متبلور گردیده تا ملتی که وضعیتی بس دردناک‌‎تر از مستعمرات داشت به روشنایی آزادی، گذشتن از شب سرد، در اختیار داشتن سرزمین و منابع خود و مهمتر از اینها همه به حفظ جان و شرافت خود امید داشته باشد.   حق تعیین سرنوشت حقی اساسی و غیرقابل سلب و منطبق بر اصول حقوق بین الملل بوده و نیز ریشه در وجود ملت دارد و با باور به اینکه اصول انسانیِ آزادی و ضرورت داشتن زندگی با حفظ کرامت معیار مشروعیت هستند، باید اصول حقوق بین الملل و مقررات را در پرتو آنها تفسیر نمود، گو اینکه شهیدان با تقدیم زندگیشان تفسیر صحیح را ارائه نموده و با شهادت خود اعلام کرده‌اند تفسیری که معطوف به اسارت و تحت سلطه بودن ملتی باشد فاقد اعتبار است. مراجعه به رأی مردم دموکراتیک‌ترین، منطقی‌ترین و پذیرفتنی‌ترین روش برای تعیین سرنوشت است هرچند مخالفانِ این امر به اعتقاد خود مبنی بر عدم اصالت، بی‌اعتباری و ارجمند ندانستن اراده‌ی مردم اقرار ضمنی می‌نمایند در حالی که مشروعیت رفراندوم ریشه در اراده‌ی ملتی دارد که می‌خواهد عدالت و زندگی خردمندانه را محقق نماید و این هماهنگ با قانون طبیعت و ارجمندی زندگی و اصل برابری است.

با ادای احترام به رأی و نظر مردم اقلیم کوردستان و امید به تابیدن آفتاب خوشبختی به این سرزمین تا تن‌های سرد از ستم روزگاران را گرم کند، تاکنون نیز پیام‌های رفراندوم را ارج می‌نهیم که از جمله عبارتند از اتکا و اعتماد به ملت، پذیرش رأی مردم و اعلام اینکه آزادی و استقلال حتی از جان نیز گرامی‌تر است.

بی‌گمان رفراندوم از دیدگاه انسانی، تاریخی، زیبایی شناسی، بازگرداندن حیثیت لگدکوب شده‌ی ملت در ادوار ستم، دمیدن روح امید، ارجمندی مبارزه در راه آزادی و پی افکندن نظمی برای زایش نسل‌های آزاد، محترم، شکوفا و مترقی بس گرانسنگ است. البته برای زاده شدن عظمت باید آماده‌ی تحمل درد عظیم بود و برای آزادی و آفرینش زیبایی باید زیبا اندیشید و بهایی درخور پرداخت. اکنون از پس هزاره‌ها، که همچون شب یلدای بس دراز و سرد و تاریک بود، زاده شدن مهر و درخشش خورشید را با دیدگان بینا و دلهای مشتاق به انتظار نشستیم تا دیگر شاهد جان باختن فرزند در آغوش مادر، شلیک گلوله به قلب حیات، آتش زدن گلهای امید، شیون، اشک، خون، ویرانی و هتک حرمت نباشیم، تا جهان صدای خنده‌ی فرزند انسان را در بهشت کوردستان بشنود و هم کوردستان به خانه‌ی هنر، موسیقی، آواز، زندگی دوستانه و شرافتمندانه‌ی تمام تنوعات موجود در آن بدل گردد و نقش و وظیفه‌ی خود را در جامعه‌ی بشری برای دست یافتن به زندگی بهتر به شایستگی ایفا نماید.

ما وکلای دادگستری امیدواریم تأسیس کوردستان به امنیت، آسایش و آرامش جهان و منطقه یاری رسان باشد، روح برادری و دوستی را بگستراند، به سرزمین زندگی نیکو تبدیل گردد و با توجه به ویژگی‌های ملت کورد و نگاهی به عملکرد آنها در گذشته به تحقق چنین امری ایمان داریم و اعلام می‌نماییم؛

١- برگزاری رفراندوم امری کاملاً حقوقی، مشروع، عادلانه و مقبول بوده و دموکراتیک‌ترین روش برای تعیین سرنوشت به شمار میرود.

٢- از سازمان ملل متحد می‌خواهیم با به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت ملت کورد در اقلیم کوردستان و نتیجه‌ی رفراندوم، نقش و وظیفه‌ی خود را در حفظ صلح و امنیت جهانی و کمک به زندگی بهتر نشان دهد تا مصائب بی‌پایان ملتی تحت ستم پایان پذیرد و امکان زندگیِ انسانی فراهم گردد.

٣- خواستار آن هستیم که جهان به رأی ملت کورد احترام نهد تا کوردستان همچون گلی نورُسته در جهان به زیبایی‌ها بیفزاید.

۴- خواستار پذیرش واقعیتِ صحیح و مشروع نتیجه‌ی رفراندوم از سوی جامعه‌ی جهانی و ارائه‌ی هر گونه کمک ممکن به ملت کورد برای رشد، تحول و پیشرفت هستیم.

۵- از دولت ایران همچون مام میهن آریایی و نقطه‌ی ثقل و مرکز فرهنگی آریاییان می‌خواهیم در این مقطع حساس تاریخی با أتخاذ رویکرد دوستانه نسبت به اقلیم کوردستان، ذهنیت و عملکردی انساندوستانه، یاور مظلوم، ارزشمند، واقع بینانه و افتخارآمیز را به نمایش گذارد و پایه و اساسی محکم و صحیح برای گسترش ارتباطات در آینده را فراهم نموده و در أتخاذ سیاست خارجی خود رویکرد و نگرشی متفاوت با کشورهای کردستیز ترکیه، عراق و سوریه که وجه اشتراکی با اقوام و ملل آریایی و کورد ندارند و عملکرد آنها جز ستم و جنایت نبوده است، در پیش گیرد و کوردستان را متحد راستین خود بداند. همچنین از ملت ایران می‌خواهیم در این برهه‌ی زمانی پشتیبان، یار و یاور برادران و خواهران خود در اقلیم کوردستان باشند زیرا با ژرف نگری این نتیجه حاصل می‌شود که تولد کشور کوردستان نه تنها آثار زیانبار برای ایران نخواهد داشت بلکه اگر عملکردی کارکردگرایانه با لحاظ فرهنگ و تاریخ و پیوندهای عمیق و آینده‌نگری از سوی ایران اتخاذ شود، بی‌گمان کشور کوردستان می‌تواند در حفظ و تحکیم امنیت ایران نقش مثبت داشته باشد.

امضاء کنندگان بیانیه:

١- وکیل صالح نیکبخت

٢- وکیل سید محمد اکبرى

٣- وکیل اسفندیار ابنوس

۴- وکیل فرهاد مجید آبادى

۵- وکیل اسماعیل رحیمى

۶- وکیل بهروز کیا

٧- وکیل مازیار طاطایی

٨- وکیل حامد سهرابى

٩- وکیل رامین قادرى

١٠- وکیل جمیل اکبرى

١١- وکیل رضا مدیران

١٢- وکیل محمود کرم پور

١٣- وکیل امیر سجادى

١۴- وکیل اقبال مهدى زاده

١۵-وکیل سجاد خسروى

١۶- وکیل شکوه محمد پور

١٧- وکیل محمد ظاهر محمدى

١٨- وکیل حبیب الله تورنگ

١٩- وکیل حامد کریمى

٢٠- وکیل فرمن جعفرى

٢١- وکیل محسن الماسى

٢٢- وکیل مصطفى احمدیان

٢٣- وکیل فرنوش رشیدیانى

٢۴- وکیل حسین احمدى نیاز

٢۵- وکیل مسعود شمس نژاد

٢۶- وکیل اسعد شیخى

٢٧- وکیل فرهاد عباسپور

۲۸- وکیل سوران رشیدپور

٢٩- وکیل کاوه علیزاده

٣٠- وکیل حسین مریدى فر

٣١- وکیل اسلام عباسیان

۳۲- وکیل شورش مظهری

۳۳- وکیل آرش فاتحی

٣۴- وکیل شورش مظهرى

٣۵- وکیل کیوان عزیزى

۳۶- وکیل یعقوب کدخدایی

٣٧- وکیل محمد نبى سلیمان نژاد

٣٨-وکیل عارف کرمى

٣٩- وکیل شبنم افروزى

۴٠- وکیل یاسین میرزایی کلهر

۴١- وکیل میثم عزیزخانیان

۴٢- وکیل روژان عمرزاده

۴٣- وکیل عثمان مزین

۴۴- وکیل بابک حیدریان

۴۵- وکیل رسول قریشى

۴۶- وکیل کامل خلیلى

۴٧- وکیل سنجر فخرى

۴٨- وکیل حیدر خدامرادى

۴٩- وکیل سید مراد موسوى

۵٠- وکیل لى ساکنى

۵١- وکیل على ملا محمد

۵٢- وکیل ابراهیم رستمى

۵۳- وکیل مهرداد مهری

۵۴- وکیل فرید نیک پی

۵۵- وکیل محمدرضا نیک پی

۵۶- وکیل آرش کمانگر

۵٧- وکیل حسین خضری

۵٨- وکیل سوران مرادی

۵٩- وکیل کیوان فخرى

۶٠- وکیل پریسا خادمى

۶۱- وکیل عبدالله جهانبین

۶۲- وکیل ابراهیم هاشمی صحنه

۶۳- وکیل ابوبکر رسولی

۶۴- وکیل فواد متوسل

۶۵- وکیل عبدالباسط پورزادی

۶۶- وکیل سامان رجبی

۶۷- وکیل آرش رجبی کرمانشاهی

۶۸- وکیل محمدجواد زارعی

۶۹- وکیل عبداللطیف ولدبیگی

۷۰- وکیل ابراهیم عزیزی

٧١- وکیل شتاو مبتدى

٧٢- وکیل حیدر مظفری فیروزه

٧٣- وکیل حامد دارابی

٧۴- وکیل سیروس آزادی

٧۵- وکیل علی اشرف اشرف منتی

۷۶- وکیل شیما صیدی

۷۷- وکیل بهروز نعلبندی

٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ برابر با ٣ مهر ١٣٩۶

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *