صفحه نخست / ایران / دعوت به مشارکت و حمایت “مکتب قرآن کردستان” از رفراندوم در کردستان جنوبی

دعوت به مشارکت و حمایت “مکتب قرآن کردستان” از رفراندوم در کردستان جنوبی

دعوت به مشارکت و حمایت "مکتب قرآن کردستان" از رفراندوم در کردستان جنوبی
مکتب قرآن کردستان

 

مکتب قرآن کردستان با انتشار بیانیه ای از برگزاری رفراندوم در کردستان جنوبی حمایت کرد.

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان “مکتب قرآن کردستان” با انتشار بیانیه ای ضمن دعوت به مشارکت خبر از حمایت همه جانبه این حرکت دینی از برگزاری رفراندوم در کردستان جنوبی داد.

در این بخش هایی از این بیانیه آمده است ” شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اقلیم کردستان عراق مشابه هیچ یک از مناطق کردنشین دیگر از جمله ایران و ترکیه نیست و لذا معتقدیم که این رفراندوم نه تنها تهدیدی برای همسایەها به شمار نمی رود. بلکه همچنانکه تاکنون دیده شده، حکومت کردستان مستقل همسایەای خوب و مطمئن برای سایر کشورها خواهد بود. بر این اساس، از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران انتظار می رود تا با عنایت به مطالب بالا و اصول ۵۶ و ۱۵۴ قانون اساسی ایران، همانند حمایتشان از استقلال کشورهایی چون بوسنی و هرزگوین و کوزوو، از این رفراندوم نیز حمایت کرده و حق همسایگی را در مورد اقلیم کردستان به جای آورند.”

نسخه‌ای از این بیانیه که در اختیار خبرنگاران آزاد کردستان  قرار گرفته، بدین شرح است.

 

بیانیەی مکتب قرآن کردستان در تایید رفراندوم کردستان عراق

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی: «وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِلْعَالِمِینَ»

بر اساس موازین مسلّم دینی و مبانی عقلی و حقوقی پذیرفته شدەی جوامع مختلف بشری از قدیم الایام تا به حال، انسانها و جوامع انسانی، به اعتبار فرد و جمع، حق تعیین سرنوشت و حفظ زبان و هویّت ملی و فرهنگی خود را داشته و دارند. لذا هر عمل و اقدام و قولی در جهت سلب این حق خدادادی از افراد و ملّتها، خلاف نصوص مسلّم دینی و خرد جمعی بشری و قواعد و مقررات و کنوانسیونهای پذیرفته شدەی بین المللی است.

بنابراین، حرکت مکتب قرآن کردستان، برگزاری رفراندوم را حق طبیعی و دینی و قانونی مردم در کردستان عراق می داند. و البته با عنایت به سابقەی تاریخی کردها، در مقابله با اشغالگری استعمار انگلیس، تحمل جنایات غیرقابل انکار رژیم بعثی از قبیل نسل کشی(انفال)، بمباران شیمیایی، آوارگی از شهرها و روستاهای خود، مقابلەی قابل تحسین آنها با ظلم و استبداد و تحمیل تبعیضات بسیار زیاد از سوی حکومت مرکزی عراق بر آنها و عدم اجرای دەها اصل از اصول قانون اساسی این کشور، برگزاری این رفراندوم و همه پرسی کاملاً قابل درک و معقول است.

لازم به ذکر است شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اقلیم کردستان عراق مشابه هیچ یک از مناطق کردنشین دیگر از جمله ایران و ترکیه نیست و لذا معتقدیم که این رفراندوم نه تنها تهدیدی برای همسایەها به شمار نمی رود. بلکه همچنانکه تاکنون دیده شده، حکومت کردستان مستقل همسایەای خوب و مطمئن برای سایر کشورها خواهد بود. بر این اساس، از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران انتظار می رود تا با عنایت به مطالب بالا و اصول ۵۶ و ۱۵۴ قانون اساسی ایران، همانند حمایتشان از استقلال کشورهایی چون بوسنی و هرزگوین و کوزوو، از این رفراندوم نیز حمایت کرده و حق همسایگی را در مورد اقلیم کردستان به جای آورند.

تاکید می شود، حرکت مکتب قرآن کردستان از انجام این همه پرسی اعلام پشتیبانی نموده و از همەی برادران و خواهران کورد عراقی با هر تفکر، یا دین و مسلک و مشربی و نیز سایر ساکنان اقلیم کردستان عراق دعوت می کند که در این همه پرسی شرکت جدی نمایند.

از طرف مکتب قرآن کردستان

حسن امینی

۱۳۹۶/۰۷/۰۱

۲۰۱۷/۰۹/۲۳

 

گفتنی است ” مکتب قرآن کردستان” با رهبری “حسن امینی” از شاگردان و پیروان “احمد مفتی زاده”، حرکتی دینی است که در کردستان و برخی مناطق اهل سنت ایران مشغول به  فعالیت است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *