صفحه نخست / ایران / انتقال دو روحانی اهل سنت کرد – ماموستا عبدالکریم آذرین و ماموستا محمد عمری – به زندان مرکزی ارومیه

انتقال دو روحانی اهل سنت کرد – ماموستا عبدالکریم آذرین و ماموستا محمد عمری – به زندان مرکزی ارومیه

«محمد عمری» و «عبدالکریم آذرین»
«محمد عمری» و «عبدالکریم آذرین»

دو روحانی اهل سنت پیرانشهر که بیش از سه ماه است در بازداشت نیروهای وزارت اطلاعات به سر می برند روز پنج شنبه ۳۰ شهریور ماه به زندان مرکزی ارومیه انتقال داده شدند.

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان “ماموستا محمد عمری” و “ماموستا عبدالکریم آذرین” دو روحانی اهل سنت کرد که به ترتیب در روزهای ۲۰ و ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۶ در پیرانشهر بازداشت شدند روز پنج شنبه ۳۰ شهریورسال جاری طی تماسی با خانواده از انتقال خود به زندان مرکزی ارومیه خبر دادند.

به گفته یکی از بستگان این دو روحانی کرد احتمال اینکه در روزهای آتی این دو ماموستای  کرد با گذاشتن وثیقه آزاد شوند بسیار زیاد است.

ماموستا “عبدالکریم آذرین”  که از اعضای جامعه‌ی دینی «جماعت دعوت و اصلاح» می باشد مدت ۳۰ سال است که در کسوت روحانییت، تدریس و فعالیت در امور خیریه اشتغال دارد و احداث و تاسیس مسجد “هجرت” و مدرسه‌ی “شیخ سعید نورسی” پیرانشهر هم از سوی وی انجام گرفته است.

گفتنی است پیشتر وزارت اطلاعات شرط آزادی ماموستا “عبدالکریم آذرین” را کناره گیری وی از مدیریت مدرسه‌ی علوم دینی “شیخ سعید نورسی” اعلام  کرده  که این پیشنهاد از طرف ماموستا عبدالکریم رد شده بود .

به گفته برخی فعالان مدنی فشار و تبعیض در حالی بر علمای میانه رو اهل سنت کرد اعمال می شود که کردستان با حمایت وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران به جولانگاه نیروهای افراطی تبدیل شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *