صفحه نخست / کردستان / بمب‌گذاری در کرکوک و سنجار، شهرهای مورد مناقشه در همه‌پرسی اقلیم کردستان

بمب‌گذاری در کرکوک و سنجار، شهرهای مورد مناقشه در همه‌پرسی اقلیم کردستان

بمب‌گذاری در کرکوک و سنجار، شهرهای مورد مناقشه در همه‌پرسی اقلیم کردستان
بمب‌گذاری در کرکوک و سنجار

 

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در کرکوک به کشته‌شدن سه‌ تن انجامید. همچنین بمبی در سنجار خودروی نیروهای پیشمرگه کرد را هدف قرار داد و چندین تن از آنها را زخمی کرد.

بمب در کرکوک شنبه ۱۶ سپتامبر / ۲۵ شهریور، در محله عدن منفجر شد. وزارت کشور عراق این حادثه را «تروریستی» خواند و از جان‌دادن دست‌کم سه تن و مجروحیت ۱۲ تن دیگر خبر داد.

این انفجار یک مغازه را هدف گرفت که الکل می‌فروخت.

افراسیاب کمیل، سخنگوی پلیس کرکوک نیز به شبکه خبری «روداو» گفت که بر اثر انفجار این خودروی بمب‌گذاری‌شده چند خودروی دیگر در اطراف آن نیز در آتش سوخته‌اند.

به گفته او، پلیس از وجود یک خودروی بمب‌گذاری‌شده دیگر در منطقه حادثه اطلاع یافت و برای خنثی‌کردن آن وارد عمل شد.

محله عدن در مسیر اصلی کرکوک‌ـ‌بغداد واقع است. این محله شب‌ها به دلیل وجود پارکی معروف در آن پرازدحام است.

کرکوک یکی از مهم‌ترین شهرهای مورد مناقشه در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق است. بغداد و اربیل هر دو از مدعیان کنترل بر این شهر هستند.

نیروهای کرد از ۲۰۱۴ و پس از فروپاشی ارتش عراق در برابر هجوم گروه «دولت اسلامی» (داعش) کنترل این شهر را در دست گرفتند. پیشمرگه‌های کردستان عراق توانستند از چاه‌های نفتی کرکوک در برابر هجوم داعش محافظت کنند.

با این حال، وزارت کشور عراق حادثه بمب‌گذاری در کرکوک را صرفاً حادثه‌ای تروریستی خواند و آن را به تنش‌های مربوط به همه‌پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر مربوط ندانست.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق شنبه در گفت‌و‌گو با آسوشیتدپرس گفته بود که اگر همه‌پرسی به تنش‌های خشونت‌بار در اقلیم کردستان یا مناطق مورد مناقشه بینجامد، دولت مرکزی در آنجا مداخله نظامی خواهد کرد.

بغداد مخالف برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق است

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *