صفحه نخست / مقاله / کولبری

کولبری

کولبری
خالد توکلی

 

  1. کولبری یکی از فجایع و نقاط تاریک دوران ماست. در قرن ۲۱ و در جامعه‌ای که میلیاردها دلار درآمد حاصل از فروش نفت و منابع دیگر دارد، عده‎‌ای برای تأمین معاش خود ناچارند در سخت‌ترین شرایط و با کمترین امکانات به پیشه‌ای روی آورند که خطر جان در کمین آن است. از آن بدتر این است که نه تنها از سوی مسئولین، روشنفکران و فعالان مدنی و اجتماعی کشور این رنج و محنتی که بر کولبران می‌رود نادیده گرفته می‌شود و تلاش جدی و همگانی برای رفع و کاهش این همه آلام صورت نگرفته است، متاسفانه گاهی رفتارها و سخنانی غیرمسئولانه نیز دیده و شنیده می‌شود. آخرین اظهار نظر یا بهتر آن است گفته شود فعل گفتاری که مردم و کولبران را مورد اهانت قرار داده از سوی قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی است که مردم معترض بانه و کردستان را اراذل و اوباش نامیده و سخنانی ناشایست در مورد کولبران بر زبان آورده است.
  2. نظریه افعال گفتاری یا کنش-گفتار نظریه‌ای فلسفی است که توسط جان آستین عرضه شده است و جان کلام وی این است که در بسیاری از موارد، وقتی سخنی بر زبان ما جاری می‌شود، در حال انجام دادن عمل و کنش هستیم. وی برای توصیف این گفته‌ها از اصطلاحی تحت عنوان «گفته‌های عمل‌گر» بهره می‌گیرد مانند سپاسگزارم، قول می‌دهم، ببخشید و … که در ظاهر گفتار اما در واقع کنش و رفتار هستند.
  3. اصل ۸۴ قانون اساسی نمایندگان مجلس را در برابر تمام ملت مسئول دانسته و بر اساس آن حق اظهار نظر در تمامی مسائل داخلی و خارجی کشور را به ایشان داده است. بر اساس این اصل، قاضی‌پور، با توجه به این که کولبران بخشی از ملت ایران هستند و در برابر آنها مسئول است حق اظهار نظر نیز دارد. اما آیا گفته وی که معترضان و کولبران را مورد اهانت قرار داده است نظر محسوب می‌شود یا سخنان قاضی‌پور نوعی کنش و عمل است؟ اراذل و اوباش خواندن معترضین یا ابراز خوشحالی از کشته شدن کولبران و توصیه به تکرار آن هرگز اظهار نظر صرف و در نتیجه جزو اختیارات وی نیست چرا که این سخنان جزو گفته‌های عمل‌گر به شمار می‌آیند.
  4. سکوت مجمع نمایندگان کردستان به طور عام و نماینده محترم مردم سقز و بانه به طور خاص به هیچ وجه قابل توجیه نیست و لازم است به طور قاطع به سخنان توهین‌آمیز و غرض‌ورزانه قاضی‌پور واکنش نشان دهند و با توجه به اینکه با کنش خود موجب آزار و اذیت مردم کردستان شده است در مجلس نیز علیه وی اقامه دعوا نمایند. این حداقل انتظاری است که از نمایندگان مجلس می‌رود تا از مردمی که به صورت مدنی و در کمال آرامش، نسبت به وضعیتی که برای کولبران ایجاد شده است، اعتراض داشتند، حمایت نمایند.

به قلم خالد توکلی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *