صفحه نخست / ایران / برقراری اولین تماس ملا عبدالکریم آذرین در بازداشت

برقراری اولین تماس ملا عبدالکریم آذرین در بازداشت

ملا عبدالکریم آذرین
ملا عبدالکریم آذرین

بعد از نزدیک به یک ماه از اظهار بی‌اطلاعی ارگانهای امنیتی از بازداشت یک شهروند پیرانشهری، در روزهای گذشته وی توانست در تماسی تلفنی بازداشتش را به اطلاع خانواده برساند.

به گزارش  خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان ، پس از بازداشت ملا «عبدالکریم آذرین» از اعضای جامعه‌ی دینی «جماعت دعوت و اصلاح» در پیرانشهر، در روزهای گذشته او توانست طی یک تماس تلفنی کوتاه، بازداشت خود از سوی یکی از ارگانهای امنیتی را به اطلاع خانواده‌اش برساند اما در تماس خود، به محل نگه‌داری و یا ارگان صادرکننده‌ی دستور بازداشت خود اشاره‌ای نکرده است.

پیشتر نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی علیرغم اظهار بی‌اطلاعی از بازداشت این روحانی به خانواده‌‌اش اعلام کرده‌ بودند: «در صورتی که جرمی مرتکب نشده باشند، بازداشت نشده‌ است.»

روز سه‌شنبه ۳۰ خردادماه عبدالکریم آذرین، امام جماعت مسجد هجرت و مدیر مدرسه‌ی علوم دینی شیخ سعید نورسی که از سوی نیروهای امنیتی احضار شده بود، بازداشت شد.

وی مدت ۳۰ سال است در کسوت روحانییت و تدریس و فعالیت در امور خیریه اشتغال دارد و احداث و تاسیس مسجد هجرت و مدرسه‌ی شیخ سعید نورسی پیرانشهر هم از سوی وی انجام گرفته است.

گفتنی است مطابق قانون ، باید در مورد بازداشت موقت متهم در مهلت مقرر قانونی تعیین تکلیف شود و چنانچه خارج از موعد قانونی بدون دلیل قانونی متهم در بازداشت بماند عمل مقام صادرکننده قرار، مصداق بارز بازداشت غیرقانونی است و برابر قانون با ارگان مربوطه برخورد خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *