صفحه نخست / ایران / فعالیت ۶۱۰ هیئت مذهبی ترویج تشیع در استان کردستان سنی نشین

فعالیت ۶۱۰ هیئت مذهبی ترویج تشیع در استان کردستان سنی نشین

فعالیت 610 هیئت مذهبی ترویج تشیع در استان کردستان سنی نشین

رئیس شورای هیئات مذهبی استان کردستان از فعالیت ۶۱۰ هیئت مذهبی ترویج تشیع  در استان کردستان خبرداد و گفت: امسال تعداد ۵۰ هیئت دیگر نیز افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان نورعلی خزاعی رییس شورای هیئات مذهبی استان کردستان در گفت وگویی مطبوعاتی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۱۰ هیئت مذهبی در کردستان فعالیت دارند، بیان کرد: امسال در نظر داریم تعداد هیئت های قرآن وعترت را  از ۳۰ هیئت به ۵۰ هیئت افزایش دهیم و برنامه ریزی برای عملیاتی کردن این مهم صورت گرفته است.

رییس شورای هیئات مذهبی استان کردستان به دیگرفعالیت های این شورا اشاره کرد و اظهارداشت: اجرای طرح جهاد فرهنگی، فعالیت ۲۴ هیئت مذهبی ویژه بانوان و برگزاری همایش پرچمداران بصیرت از جمله فعالیت هایی است که توسط این شورا انجام شده و می شود.

فعالیت هیئات های شیعه مذهب در استان کردستان در گذشته و حال،  در حالی صورت می گیرد که مذهب غالب در این استان اهل سنت بوده،  و وجود چنین تشکل هایی در این مناطق به غیر از دامن زدن به اختلافات و جنگ های مذهبی چیزی را برای کردستان به ارمغان نیاورده است در مقابل با تبعیض و اعمال فشار بر فعالان و علمای اهل سنت کرد میانه رو در کردستان و آزادی گروه های افراط گرا در منطقه عرصه را هر چه بیشتر بر آنها تنگ کرده است.

 گفتنی است در روزهای اخیر و پس از فرمان آتش به اختیار خامنه ای بیش از ۱۵۰ نفر از شهروندان اهل سنت کرد در مناطق مختلف بازداشت شده اند که در میانشان فعالان مذهبی و علماء نیز دیده می شود که می توان به بازداشت “ماموستا عبدالکریم آذرین” در پیرانشهر و ابلاغ حکم ۱۵ ماه حبس تعزیری و ۴ سال تعلیقی برای “ماموستا محمد خضر نژاد”  در بوکان به اتهام دایر کردن مدرسه علوم دینی اشاره کرد.

به گفته برخی از فعالان مدنی می توان ترویج افراط گرایی و ایجاد خشونت های مذهبی و قومی را از پیامدهای فعالیت این هیئات های مذهبی ترویج تشیع در مناطق سنی نشین کردستان دانست.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *