صفحه نخست / ایران / تخریب عمدی آرامگاه مسیحیان کرد در کرمانشاه / عکس + ویدئو

تخریب عمدی آرامگاه مسیحیان کرد در کرمانشاه / عکس + ویدئو

 

شهرداری کرمانشاه به بهانه‏ آبیاری زمین‌های قبرستان دست به تخریب عمدی مجموعه گورستان ارامنه و قبرستان قدیمی مسیحیان این شهر زده است.

تخریب عمدی آرامگاه مسیحیان کرد در کرمانشاه
 

به گزارش خبرنگارن آزاد کردستان به نقل از  محبت نیوز، مجموعه گورستان ارامنه و قبرستان قدیمی مسیحیان در شهر “کرمانشاه” همچون بسیاری از بناهای تاریخی مسیحیان و آرامگاه‌های قدیمی ایران در حال تخریب است، اما زیر سایه بی‌توجی یا سودجویی مسوولان شهری فکری به حال آنها نمیشود.

 طبق تصاویر و فیلم‌هایی از شاهدان عینی، شهرداری کرمانشاه برای تخریب عمدی این مجموعهی تاریخی، به بهانه‏ آبیاری زمین‌های قبرستان دست به تخریب این مکان تاریخی زده است.

 تخریب عمدی آرامگاه مسیحیان کرد در کرمانشاه

پیش از این هم تندروها و افراط گرایان منطقه با چراغ سبز نهادهای امنیتی سنگ قبرها را شکستند و صلیب‌های سنگ‌تراشی شده روی قبرها را از بین بردند تا اثری از آنها باقی نماند.

 گفتنی است بخش وسیعی از اراضی این مجموعه در سال‌های گذشته به بهانه های مختلف از سوی شهرداری تصاحب شده است و محوطه کوچکی از قبرستان با تعدادی قبر قدیمی باقی مانده که مسوولان قصد دارند به تدریج آنها را نیز ویران کنند.

 تخریب عمدی آرامگاه مسیحیان کرد در کرمانشاه

تا پیش از انقلاب ۵۷ مسیحیان زیادی در کرمانشاه زندگی می‌کردند. نخستین بیمارستان در غرب ایران با نام « وست مینستر هاسپیتال» (بیمارستان مسیح) توسط پزشکان آمریکایی در کرمانشاه ساخته‌شد. همچنین دو کلیسای متعلق به آشوریان و ارمنیان در خیابان شریعتی واقع بود که اگرچه کلیسای ارمنیان در دهه ۱۳۸۰ تخریب شد، اما کلیسای آشوریان با نام کلیسای پنطیکاستی همچنان پابرجاست. کنسولگری انگلستان در میدان غدیر (شهناز) و انجمن ایران و آمریکا از آثار مسیحیان این شهر بود که به مرور زمان تحت فشار جمهوری اسلامی از بین رفت.

تخریب عمدی آرامگاه مسیحیان کرد در کرمانشاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *