صفحه نخست / بین الملل / هوشیار زیباری: اقلیم کردستان آماده برگزاری رفراندوم استقلال است

هوشیار زیباری: اقلیم کردستان آماده برگزاری رفراندوم استقلال است

هوشیار زیباری: اقلیم کردستان آماده برگزاری رفراندوم استقلال است
هوشیار زیباری

 

وزیر سابق خارجه عراق و یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق می گوید اقلیم کردستان آماده برگزاری همه پرسی در مورد تعیین سرنوشت این منطقه از عراق است.

هوشیار زیباری وزیر سابق خارجه عراق و عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق شب گذشته به تلویزیون راشا تودی گفت: کُردها در حال تهیه مقدمات برای برگزاری همه پرسی در مورد تعیین سرنوشت اقلیم کردستان هستند اما برگزاری رفراندوم لزوما به معنای اعلام فوری استقلال از عراق نیست.

وی درباره علت تلاش کردها برای استقلال از عراق افزود: دولت مرکزی عراق از زمان سقوط رژیم صدام به دنبال تمرکز قدرت در بغداد بوده و کردها تجربه خوبی در همکاری با دولت مرکزی عراق به دست نیاوردند.

هوشیار زیباری با تاکید بر این که رفراندوم فقط بر تعیین سرنوشت کردهای عراق تمرکز دارد، تاثیر آن بر کردهای سوریه را ناچیز دانست و گفت آنها خود می توانند در مورد سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

وی در مورد مخالفت ترکیه با برگزاری رفراندوم و استقلال کردها از عراق گفت: دولت اقلیم کردستان و کردها سعی دارند این مسئله را برای ترکیه توضیح و تبیین کنند. اقلیم کردستان و ترکیه منافع مشترک دارند و می توانند اختلاف نظرشان را با مذاکره حل کنند.

هوشیار زیباری تاکید کرد هدف از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *