صفحه نخست / کردستان / انفجار مین در قصرشیرین

انفجار مین در قصرشیرین

 

انفجار مین در قصرشیرین

 

شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه واقع در غرب ایران بار دیگر صحنه انفجار یک مین به‌جا مانده از دوران جنگ ایران و عراق بود و یکی از عشایر منطقه را به‌شدت مجروح کرد.

نعمت‌الله نازپرورده، معاون فرمانداری قصرشیرین یکشنبه ۲۴ بهمن به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت این انفجار در منطقه «چقاشیرگه» نفت‌شهر از توابع بخش سومار شهرستان قصرشیرین رخ داد.

در این انفجار یکی از عشایر منطقه که مشغول چوپانی بود، روی مین می‌رود و از ناحیه پا به شدت مجروح شده و به بیمارستان گیلان‌غرب منتقل می‌شود.

به‌گفته نعمت‌الله نازپرورده از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸ مین به‌جا مانده از دوران جنگ در این شهرستان منفجر شده‌اند که در اثر این انفجارها یک نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی و یا دچار موج‌گرفتگی شده‌اند.

همچنین در سه مورد از این انفجارها ۱۱ رأس گوسفند تلف شد و در ۱۴ انفجار دیگر نیز به پنج دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین‌زدایی، یک دستگاه گریدر، دو دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور کشاورزان در منطقه خسارت وارد شده است.

نازپرورده پیش از این گفته بود که در دو سال ۹۳ و ۹۴ بر اثر انفجار مین‌، ۲۸ تن در قصرشیرین کشته و ۲۰۸ تن زخمی و قطع عضو شده بودند.

بر اساس آمار‌ها، شش میلیون هکتار از خاک ایران به مین آلوده است و بیش از ٢٠ میلیون مین در سراسر ایران وجود دارد.

پنج استان آذربایجان غربی، ‌ کردستان، ‌ ایلام، کرمانشاه و خوزستان آلوده‌ترین مناطق ایران به مین‌ محسوب می‌شوند.

ایران تاکنون پیمان اتاوا را امضا نکرده است. طبق پیمان اتاوا دولت‌ها پس از گذشت ۱۰ سال از پایان جنگ موظفند کشتزار و مزارع را از مواد منفجره و مین پاکسازی کنند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *