صفحه نخست / ایران / ایلام پایتخت خودکشی‌ در ایران است

ایلام پایتخت خودکشی‌ در ایران است

ایلام پایتخت خودکشی‌ در ایران است

یک عضو ایلامی شورای‌ عالی استان‌ها در ایران از فقر و بیکاری در استان ایلام انتقاد کرد و این استان را «پایتخت خودکشی‌های کشور» نامید.

به‌گزارش  خبرنگاران آزاد ایران به نقل از خبرگزاری کار ایران (ایلنا) حمدالله بیگی روز پنج‌شنبه ۲ فوریه / ۱۴ بهمن در سی‌وششمین اجلاس عمومی شورای‌عالی استان‌ها از مشکلات متعدد استان ایلام، از جمله مشکل آب شرب، مسئله راه‌ها، نبود بهداشت و بیمارستان و فقدان سرانه فضای آموزشی حرف زد و گفت: «ایلام استانی محروم است که فقر و بیکاری در آن بیداد می‌کند.»

حمدالله بیگی همچنین افزود: «ایلام رتبه اول خودکشی و پایتخت خودکشی‌های کشور است.»

استان ایلام با جمعیت ۵۸۵ هزار نفر در غرب ایران قرار دارد.  بر پایه آمارهای وزارت رفاه، استان ایلام رتبه نخست «خط زیر فقر مطلق» را در کشور دارد. ایلام همچنین از نظر میزان بیکاری در رتبه‌های نخست قرار دارد.

در شهریورماه سال گذشته مقامات محلی و دانشگاهیان استان ایلام در نشست بررسی آسیب‌های اجتماعی در این استان اعلام کردند که آمار خودکشی در ایلام «نگران‌کننده» است. با این حال آماری از میزان خودکشی در این استان منتشر نشده است. مقامات ایران به سختی و به ندرت در خصوص آسیب‌های اجتماعی، آمار منتشر می‌کنند.

علت عمده خودکشی در ایران، بن‌بست‌های خانوادگی و شکست در زندگی خصوصی عنوان می‌شود. فقر و مشکلات اقتصادی، بیکاری، گسست هویتی (آنومی) یا کمبود «حیات اجتماعی» نیز از دلایل اصلی افسردگی و اقدام به خودکشی نزد گروه‌های سنی مختلف عنوان می‌شوند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *