صفحه نخست / مقاله / گاردین؛ از شنگال تا خانقین، مرزهای جدید اقلیم کردستان

گاردین؛ از شنگال تا خانقین، مرزهای جدید اقلیم کردستان

گاردین؛ از شنگال تا خانقین، مرزهای جدید اقلیم کردستان

 روزنامه گاردین با اشاره به احداث خندق و خاکریز به طول بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از منطقه خانقین در شرق عراق تا شهر شنگال در شمال غرب اقلیم کردستان توسط نیروهای پیشمرگ، نوشت کردها در حال بازترسیم مرزهای خود و الحاق برخی از مناطق مورد مناقشه به سرزمین اصلی اقلیم کردستان هستند.

روزنامه گاردین انگلیس در یک گزارش میدانی از جبهه های جنگ در شمال عراق نوشت: کردها از منطقه شنگال در غرب تا خانقین در شرق مناطق کردنشین عراق با احداث خندق و خاکریز در حال الحاق مناطقی به مرزهای پیشین خود هستند که در نبرد با داعش تصرف کرده اند. آنها با به اهتزاز درآوردن پرچم خود روی خاکریزهای ایجاد شده امیدوارند به خاطر نقشی که در جنگ با داعش داشته اند مزد خود را که الحاق این مناطق به اقلیم کردستان است، بگیرند.

بر اساس این گزارش، کردها در جنگ با داعش توانسته اند ۴۰ درصد به مساحت مناطق تحت کنترل خود بیافزایند. آنها خطوط فعلی نبرد را که از شنگال تا خانقین ادامه دارد خطوط نظامی می نامند و می گویند قصد ندارند از این مناطق عقب نشینی کنند بلکه تلاش می کنند آن را به مرزهای سیاسی جدید تبدیل کنند. همچنین کردها در هفته اول عملیات آزادسازی موصل توانستند بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع از مناطق حومه موصل را تصرف کنند.

مقامات کُرد به گاردین گفته اند خطوطی که در حال حاضر با ایجاد خندق و خاکریز مشخص شده مرزهای جدید اقلیم کردستان محسوب می شوند.

با این حال قلمروگشایی کردها در جنگ با داعش باعث نگرانی و گاهی اعتراض دولت مرکزی عراق شده است. کُردها گفته اند تصرف مناطق تحت کنترل داعش می تواند به عنوان کارت فشار علیه دولت مرکزی در جریان مذاکرات بعد از نابودی داعش به کار رود.

یکی از وزرای دولت عراق که نام وی فاش نشده به گاردین گفته است:« این جنگ چیزهای زیادی برای همه داشت. کردها مثل همیشه به پیش می تازند. اما آنها همیشه اشتباه محاسبه می کنند. وقتی تروریستها از بین بروند، دستاوردها و غنایم جنگی در سطوح مختلف تقسیم می شود. هر کسی سهم خود را می خواهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *