صفحه نخست / کردستان / مرگ مشکوک یک زندانی سیاسی کرد در زندان ارومیە

مرگ مشکوک یک زندانی سیاسی کرد در زندان ارومیە

فهیم کریمی ریک آبادی
فهیم کریمی ریک آبادی

یک زندانی سیاسی کرد بە طرز مشکوکی در زندان مرکزی ارومیە جانش را از دست داد.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان بە نقل از منابع حقوق بشری در کردستان، روز یک‌شنبە ٢۴ دی‌ماه ،از طرف نهادهای امنیتی شهرستان ارومیه به خانواده ی زندانی سیاسی کرد “فهیم کریمی ریک آبادی” اعلام شد که این شخص در زندان مرکزی ارومیه به دلیل عارضه قلبی در گذشته است.
کریمی ریک آبادی زندانی سیاسی کرد در سال‌های دهه ی هفتاد به دلیل عدم همراهی با طرح مسلح شدن روستاییان کرد(بسیج) بر علیهە احزاب سیاسی مخالف ایران به مدت ۱۱ سال در مراکز مختلف اطلاعاتی و امنیتی، تحت سنگین ترین شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته بود.
همچنین حکومت ایران طی سالهای گذشته تمامی املاک شخصی وی و خانواده اش را به نفع خود مصادره کرده و نهادهای امنیتی برای منصرف کردن ایشان از پیگیری وضعیت اموالش بارها او را تهدید به بازداشت کرده بودند، لذا تلاش های مقتول برای اعاده اموال و دارایی های مصادره شده اش به نتیجه ای نرسید.
اخیرا “فهیم کریمی” توسط یکی از نهادهای امنیتی شهرستان ارومیه بازداشت شده بود و با وجود پیگیری های مکرر خانواده، دستگیری ایشان از طرف مقامات امنیتی انکار شده بود. اما روز بیست و چهارم دیماه از طرف دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به خانواده “فهیم کریمی ریک آبادی” اطلاع داده شد که وی در زندان مرکزی ارومیه به دلیل عارضه قلبی درگذشته است .
لازم به یادآوری است که مقامات امنیتی خانواده ایشان را تحت فشار قرار داده اند که از هر گونه اظهار نظر در مورد دلایل مرگ نامبرده و مراحل تحویل پیکر ایشان با رسانه ها ی جمعی خودداری کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *