صفحه نخست / ایران / کمیسر حقوق بشر سازمان ملل : اعدام سجاد سنجری شهروند کرد متوقف شود

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل : اعدام سجاد سنجری شهروند کرد متوقف شود

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل : اعدام سجاد سنجری شهروند کرد متوقف شود

سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات جمهوری اسلامی خواست که حکم اعدام سجاد سنجری، نوجوان کرد متهم به قتل را اجرا نکند. همچنین در ادامه یادداشت آمدە است کە ما درخواست خود از ایران برای توقف صدور حکم اعدام تکرار می‌کنیم، ضمن اینکه نسبت به ادامه اعدام‌های گسترده بدون برگزاری دادگاه‌های عادلانه نگران هستیم.

 

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از منابع حقوق بشری در کردستان، روپرت کلویل  سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل روز سه شنبه ۲۸ دیماه در یادداشت کوتاهی نوشت که آقای سنجری که به قتل یک مرد بوسیله چاقو متهم است، در هنگام صدور حکم در چهار سال پیش نوجوان بوده است.

 

سجاد سنجری شهروند کرد اهل کرماشاه، سال  ١٣٩٠ با سلاح سرد یک شهروند دیگر کە گفته می شود قصد تجاوز بە وی را داشتە بود بە قتل رساندە  کە سپس توسط  دادگاه  جمهوری اسلامی ایران در کرماشاه  بە اعدام محکوم شد، کە او  به این حکم اعتراض کرد و گفتە بود کە  در مقابل تلاش فرد مقتول برای تجاوز به او، مرتکب قتل شده است. اما دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی ایران در کرماشاه  این ادعا را رد کرد و حکم اعدام  وی را تایید کرد. سپس در تابستان گذشته این حکم  در دیوان عالی کشور  نیز به تایید رسید.

 

حقوق بشر سازمان ملل در یادداشت خود آورده است که ایران جزو معدود کشورهایی است که با وجود ممنوعیت اعدام افراد زیر ۱۸ سال در قوانین بین المللی حقوق بشر، به اعدام نوجوانان ادامه می دهد.

گفتنی است با استناد بە آمار منابع حقوق بشری در کردستان هم‌اکنون حداقل ١٧ جوان و نوجوان کرد در زندان‌های ایران در انتظار اجرای حکم اعدام  خود می‌باشند.

طی چند ماه گذشتە نیز ٣ جوان کرد بە نام‌های آزاد محمدزادە اهل سقز، هیمن هورامی نژاد و سیاوش محمودی اهل سنندج کە بە اعدام محکوم شدە بودند، حکم اعدامشان لغو شدە است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *