صفحه نخست / ایران / استقلال کردستان خط قرمز ایران است

استقلال کردستان خط قرمز ایران است

استقلال کردستان خط قرمز ایران است

«مسرور بارزانی» رئیس شورای امنیت منطقه کردستان عراق در مصاحبه با پایگاه خبری–تحلیل المانیتور، به توافقات حاصله با بغداد و واشنگتن برای مسیر دادن به فعالیت‌های نظامی کردها پرداخته و گفته: «پیش از شروع عملیات آزادسازی موصل، توافقی سه‌جانبه میان ما، عراق و امریکا منعقد شد که بر آن اساس، مناطقی که باید ارتش عراق و پیشمرگه کرد آزاد و سپس آن را کنترل می‌کردند، مشخص شد. پیشمرگه کار خود را به اتمام رساند و حالا ما آن مناطق را حفظ کرده‌ایم.»
این مقام کردی در ادامه از مذاکره رسمی با بغداد برای جدایی کردستان از عراق پس از روی کار آمدن نخست‌وزیر جدید این کشور خبر داد و گفت: ‌«کردها با بخش عربی جامعه عراق، ادغام نشدند. من اولین نفری بودم که رسماً بحث استقلال کردستان را با «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق مطرح کردم. من این مسئله را با ائتلاف شیعیان عراق هم مطرح کردم. اگر اعلامیه استقلال بدون مشورت و نوعی مذاکره با بغداد منتشر شود، آنگاه استقلال ماندگاری نخواهیم داشت.
اولین نشست رسمی (با این دستور کار) با بغداد برای ما مهم است. باید این تابو شکسته شود و در این خصوص مذاکره کنیم. این مسئله را اواخر ماه اوت و پیش از شروع عملیات موصل به العبادی و ائتلاف شیعیان مطرح کردم، آنها شوکه شدند ولی در عین حال از صراحت من تقدیر کردند.» این سیاستمدار کرد همچنین از مذاکره با ترکیه گفت و تأکید کرد: «این ماییم که تصمیم می‌گیریم چگونه ترکیه را در موضوع استقلال خود داخل کنیم ولی نهایت‌الامر، ترکیه یکی از کشورهایی است که باید در این خصوص با آن مذاکره کنیم.
این مذاکره البته هنوز به صورت رسمی شروع نشده ولی برنامه داریم که در سال ۲۰۱۷ این کار را انجام دهیم.» در ادامه سؤالات به سمت موضع تهران رفت و خبرنگار پرسید: «ایران چطور؟ آیا نیازی نیست که برای استقلال با ایران هم مذاکره داشته باشید؟» نیچروان پاسخ داد: «رسانه‌های ایران از هر فرصتی برای اعلام مخالفت ایران با استقلال کردستان استفاده می‌کنند حتی وقتی که این مسئله اصلاً در دستور کار نیست، البته ما باید چنین مذاکراتی با ایرانیان داشته باشیم ولی به‌نظر می‌رسد پیش از اینکه بخواهیم بنشینیم و در این خصوص صحبت کنیم، آنها تصمیمشان را برای مخالفت با استقلال کردستان گرفته‌اند.»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *