صفحه نخست / کردستان / کردستان بیش از ۵۴ هزار نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارد‌

کردستان بیش از ۵۴ هزار نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارد‌

کردستان بیش از ۵۴ هزار نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارد‌

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان گفت: استان کردستان هم‌اکنون ۵۴ هزار و ۶۰۰ بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارد که ۱۶ هزار نفر آن دارای مدرک فوق‌دیپلم و بیش از دو هزار و ۶۵۰ نفر آنان فوق لیسانس و دکترا و بقیه دارای مدرک کارشناسی هستند.

به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از تسنیم ، خالد سعیدی رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان اظهار داشت: در استان کردستان تحقیقات و پژوهش‌های خوبی وجود دارد اما از آنها استفاده نمی‌کنیم و با برخی از این پژوهش‌ها می‌توانیم مسیر خود را به خوبی پیدا و ترسیم کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان با اشاره به نتایج آزمایش فناوری در سطح کشور و استان کردستان تصریح کرد: در استان کالاها و خدامات دارای ارزش افزوده به ترتیب در زمینه کشاورزی، صنعت، عمده فروشی و حمل‌ونقل و سایر موارد وجود دارد که سهم استان از بخش صنعت فقط ۴ دهم درصد، بخش معدن ۲ دهم درصد، کشاورزی ۲٫۰۲ درصد و عمده فروشی ۱٫۶ دهم درصد از کل کشور است.

سعیدی افزود: فضای کسب و کار در ایران در حال نوسان است به طوری که این فضا در فصل تابستان زیاد و در فصل زمستان کم خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت نامساعدترین فضاهای کسب و کار در کشور بر اساس اعلام مجلس شورای اسلامی گفت: استان‌های کردستان، ایلام، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد از استان‌های نامساعد در زمینه فضای کسب و کار در سطح کشور هستند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان نرخ بیکاری در استان کردستان را، ۱۱٫۶ درصد و میزان اشتغال مردم استان را ۸۸٫۴ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: جمعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار استان هم‌اکنون ۵۴ هزار و ۶۰۰ نفر است که ۱۶ هزار نفر آن دارای مدرک فوق دیپلم و بیش از ۲ هزار و ۶۵۰ نفر آنان دارای مدرک فوق لیسانس و دکترا و بقیه دارای مدرک کارشناسی هستند.

وی گفت: با چنین وضعیتی فضای کسب و کار در استان کردستان و حتی کشور آنچنان وضعیت شادابی ندارد و این نشان می‌دهد که از تحقیقات و پژوهش‌ها استفاده نکرده‌ایم و باید از این فرصت‌ها در جهت ایجاد خلق مزیت‌ها باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *